The 38th Annual 
Walter Childs Memorial
Race of Champions Marathon

Sunday, May 7th, 2000 - 8:00am

America's 10th Oldest Marathon  and  the 19th Oldest Marathon in the World....


Results: 2011  2010   2009   2008   2007   2006   2005   2004   2003   2002   2001   2000   1999   
Champions List
 1  Celio Hernandez       46M  GSH   Wilbraham, MA       3:01:11
 2  Randall Welner        39M  EORC  Westfield, MA       3:07:04
 3  Jack Peltz            25M  --    Woodstock, CT       3:07:17
 4  Charles Donnellan     23M  BRC   Somerville, MA      3:08:35
 5  Josh Riff             25M  --    Boston, MA          3:11:11
 6  Thomas O’Connor       45M  --    Springfield, MA     3:19:33
 7  Ralph Swenson         52M  GMAA  S.Burlington, VT    3:19:38
 8  Mark Wilson           33M  --    Woodstock, NY       3:20:31
 9  Rick Lunsford         43M  --    Springfield, MA     3:21:51
10  William Romito        46M  GSH   Springfield, MA     3:23:41
11  Daniel Ruane          22M  --    Centerville, MA     3:27:38
12  Mark Dean             47M  SMAC  Northampton, MA     3:29:59
13  Sean Christensen      24M  --    New Haven, CT       3:30:39
14  Seth Roberts          48M  GSH   Longmeadow, MA      3:35:02
15  Joe Klejna            38M  --    W.Springfield, MA   3:38:24
16  Joseph Beyer          37M  --    Concord, MA         3:41:12
17  Scott Burke           36M  --    Wilbraham, MA       3:42:08
18  Tim Noonan            43M  CVR   Montpelier, VT      3:42:35
19  Paul Swem             50M  GSH   Shelburne Falls, MA 3:42:42
20  Mark Shok             41M  --    Hebron, CT          3:48:03
21  Angela Boudreau       29F  --    Reading, MA         3:48:48
22  Charles Dobbs         40M  --    Somerville, MA      3:49:38
23  Lee Dickey            46M  GCS   Dracut, MA          3:53:11
24  Brian Goddu           50M  GSH   Chicopee, MA        3:56:33
25  Jim Azar              45M  --    Bristol, RI         4:01:03
26  Jennifer Stevens      19F  --    Newark Valley, NY   4:03:09
27  Doug Miville          33M  GCS   Londonderry, NH     4:06:48
28  Bill Reade            52M  --    Longview, WA        4:09:09
29  David Bilinsky        43M  --    North Vancouver, BC 4:11:04
30  Jo-Ann Spinelli       47F  HMRRC Latham, NY          4:12:34
31  Jim Bowler            50M  --    Latham, NY          4:12:35
32  Richard Busse         37M  --    Cooperstown, NY     4:13:22
33  Marjorie Kos          55F  MAA   City Island, NY     4:18:35
34  Karen Blongastainer   27F  --    Newtonville, MA     4:18:58
35  Jim O’Neill           38M  --    Philmont, NY        4:21:41
36  Steve Quinlan         47M  --    Cooperstown, NY     4:23:48
37  Kathy Skowyra         35F  --    Monson, MA          4:24:07
38  Richard Homenick      64M  --    Schenectady, NY     4:26:51
39  Michael Scialo        33M  EORC  Tolland, MA         4:27:48
40  Adam Sulkowski        59M  --    Sudbury, MA         4:28:41
41  Edward Clement        31M  --    Westerly, RI        4:28:44
42  Ken Swiatek           52M  WMAC  Williamstown, MA    4:28:45
43  Geoff Grammel         43M  --    Ashburnham, MA      4:30:16
44  David Kos             56M  NYF   City Island, NY     4:34:07
45  Charles Kielbania Jr. 45M  --    Springfield, MA     4:37:30
46  Wade Walker           43M  --    Montpelier, VT      4:38:25
47  Dennis Brown          55M  --    Lee, MA             4:40:41
48  Gregory Moulton       49M  --    Wakefield, MA       4:41:40
49  Newton Baker          58M  GMAA  Montpelier, VT      4:43:00
50  Craig Watson          42M  CS    Baton Rouge, LA     4:45:59
51  Jacklyn Glynn         18F  --    New Canaan, CT      4:49:20
52  Alex Krowitz          38M  --    Lunenburg, MA       4:50:37
53  Jozsef Kozma          41M  --    Tarrytown, NY       4:54:54
54  Tom Dzakonic          63M  --    Annandale, NJ       4:57:21
55  A. J. Carrier         36M  --    Clifton Park, NJ    4:57:53
56  Phil Angell           41M  --    Duxbury, MA         5:10:48
57  Rachel Powell         39F  --    West Suffield, CT   5:20:23
 	
Team Results:
1   Greater Springfield Harriers         9:59:54
    Women’s Teams   -   None