Over the past couple seasons, I have been producing an 'un-official' team results on weeks when time permitted. All team members were scored together on their five best times in an all-ages, mixed-gender division.

For the 39th season (Dec-2018 - Feb-2019) I may start a little more formal team standings over the entire season to add another level of fun and competition between running clubs. No prizes, just bragging rights - although I may donate an assortment of some my favorite local brews as an added incentive awarded to the top team at season's end. Teams must be an active USATF Club and members may compete only for the club they are USATF affiliated to.

More details to come in Dec 2018!

Here are the team results for the entire 38th Season
- R Landry, GSH


TEAM STANDINGS SEASON 39 ====================================================================================================================================================== === TEAM RESULTS SCORE BY TIME TOP 5 COMBINED GENDER ALL AGES === ====================================================================================================================================================== TEAM TOTAL WK01 WK02 WK03 WK04 WK05 WK06 WK07 WK08 WK09 WK10 WK11 WK12 WK13 ------------------------------------------- ----- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- GSH Greater Springfield Harriers 18 3 2 2 2 3 3 3 EORC Empire One Running Club 17 2 3 3 3 2 2 2 SMAC Sugarloaf Mountain Athletic Club 3 1 1 1 HTC Hartford Track Club 1 1

WEEK 1

1. GSH Greater Springfield Harriers ( 43:35 3:37:51 8:15) ============================================================ 1 Matthew Killian M38 39:41 2 Joe Fois M43 42:08 3 Ken Clark M56 43:26 4 Patrick O'Neil M30 44:40 5 Dan McNair M44 47:56 6 Celio Hernandez M65 ( 48:55) 7 Erika Emerson F47 ( 49:35) 8 Steve O'Neil M67 ( 49:47) 9 Tim Londo M53 ( 50:36) 10 Colleen Cummings F52 ( 52:06) 2. EORC Empire One Running Club ( 47:33 3:57:42 10:16) ============================================================ 1 Michael Shea M33 41:56 2 Joe Nichols M51 46:43 3 Dan Drohan M22 48:12 4 David Abbott M56 48:39 5 Brian Beauvais M34 52:12 6 Naomi Tetherly F43 ( 52:21) 7 Joni Beauvais F34 ( 52:56) 8 Steve Penna M63 ( 56:30) 9 Robert Johnson M40 (1:02:33) 10 David Johnson M36 (1:04:25) 3. SMAC Sugarloaf Mountain Athletic C ( 52:11 4:20:51 10:51) ============================================================ 1 Bob Austin M63 48:08 2 Leeann Cerpovicz F56 49:29 3 Erin Cassidy F47 50:39 4 Mark Dinacola M51 53:36 5 Skip Soper M59 58:59 6 Don Grant M76 (1:29:48) HTC Hartford Track Club ( :00 ) ============================================================ 1 John Matthews M61 ( 41:48) 2 Kevin Tranberg M50 ( 52:03) 3 Peter Briggeman M60 ( 55:09)

WEEK 2

1. EORC Empire One Running Club ( 20:49 1:44:03 5:14) ============================================================ 1 Brett Abbott M21 18:44 2 Eric Spracklin M31 19:41 3 Michael Shea M33 19:50 4 Joe Nichols M51 21:50 5 David Abbott M56 23:58 6 Pete Campbell M54 ( 26:03) 7 Hiram Cruz M36 ( 26:34) 8 Steve Penna M63 ( 27:30) 9 Dennis Hogan M63 ( 28:52) 10 Bob Walczak M58 ( 29:04) 2. GSH Greater Springfield Harriers ( 21:22 1:46:50 3:23) ============================================================ 1 Matthew Killian M38 19:10 2 Ken Clark M56 21:08 3 Dan McNair M44 21:46 4 Doug Guertin M55 22:13 5 Scott Rossi M55 22:33 6 Tim Londo M53 ( 23:28) 7 Steve O'Neil M67 ( 24:07) 8 Colleen Cummings F52 ( 24:23) 9 Rich Clark M64 ( 24:31) 10 Tom Deluca M63 ( 25:31) SMAC Sugarloaf Mountain Athletic C ( :00 ) ============================================================ 1 Jim Reis M74 ( 22:28) 2 Bob Austin M63 ( 23:17) 3 Mike Murphy M68 ( 23:49) 4 Don Grant M76 ( 49:19) WMDP Western Mass Distance Project ( :00 ) ============================================================ 1 Matt Geanacopoulos M30 ( 18:52) 2 Tim O'Shea M28 ( 20:01) 3 Dawn Roberts F46 ( 21:46) 4 Leeann Cerpovicz F56 ( 24:14) HTC Hartford Track Club ( :00 ) ============================================================ 1 Kevin Tranberg M50 ( 24:06) 2 Peter Briggeman M61 ( 25:17) 3 Tom Walsh M63 ( 27:02) WMPD ( :00 ) ============================================================ 1 Norm Fuller M58 ( 30:11)

WEEK 3

1. EORC Empire One Running Club ( 41:18 3:26:29 8:33) ============================================================ 1 Jason Beaver M17 36:46 2 Brett Abbott M21 39:37 3 Eric Spracklin M31 40:58 4 David Abbott M56 43:49 5 Joe Nichols M51 45:19 6 Dan Drohan M22 ( 46:54) 7 Tim Gaudet M63 ( 51:01) 8 Debra Hevey F60 ( 51:55) 9 Brian Beauvais M34 ( 52:27) 10 Pete Campbell M54 ( 52:41) 2. GSH Greater Springfield Harriers ( 42:52 3:34:19 5:39) ============================================================ 1 Matthew Killian M38 39:16 2 Ed Parrot M48 42:23 3 Ken Clark M56 43:31 4 Doug Guertin M55 44:14 5 Dan McNair M44 44:55 6 Celio Hernandez M65 ( 46:30) 7 Scott Rossi M55 ( 46:59) 8 Miguel Ramirez M61 ( 48:39) 9 Erika Emerson F47 ( 48:46) 10 Steve O'Neil M67 ( 48:49) HTC Hartford Track Club ( :00 ) ============================================================ 1 Kevin Tranberg M50 ( 52:22) 2 Peter Briggeman M61 ( 53:33) 3 Tom Walsh M63 (1:03:41) SMAC Sugarloaf Mountain Athletic C ( :00 ) ============================================================ 1 Bob Austin M63 ( 47:58) 2 Leeann Cerpovicz F56 ( 49:40) 3 Don Grant M76 (1:42:26) WMDP Western Mass Distance Project ( :00 ) ============================================================ 1 Matt Geanacopoulos M30 ( 39:33) 2 Dawn Roberts F46 ( 45:55)

WEEK 4

1. EORC Empire One Running Club ( 19:36 1:37:59 5:10) ============================================================ 1 Jason Beaver M17 16:53 2 Brett Abbott M21 18:49 3 Michael Shea M33 19:54 4 Eric Spracklin M31 20:20 5 Joe Nichols M51 22:03 6 Dan Drohan M22 ( 22:33) 7 Naomi Tetherly F43 ( 24:43) 8 Sarah Bousquet F36 ( 24:50) 9 Debra Hevey F60 ( 25:00) 10 Robert Johnson M40 ( 27:49) 2. GSH Greater Springfield Harriers ( 20:05 1:40:25 1:49) ============================================================ 1 Matthew Killian M38 19:03 2 Glen Meisenhelder M39 19:58 3 Ed Parrot M48 20:03 4 Doug Guertin M55 20:29 5 Ken Clark M56 20:52 6 Dan McNair M44 ( 21:46) 7 Scott Rossi M55 ( 22:23) 8 Tim Londo M53 ( 23:10) 9 Kevin Pfau M59 ( 23:13) 10 Doug Woods M52 ( 23:25) 3. SMAC Sugarloaf Mountain Athletic C ( 28:13 2:21:02 23:12) ============================================================ 1 Pete Kakos M42 21:55 2 Bob Austin M63 22:57 3 Leeann Cerpovicz F56 24:13 4 Pete Westover M74 26:50 5 Don Grant M76 45:07 HTC Hartford Track Club ( :00 ) ============================================================ 1 Kevin Tranberg M50 ( 24:10) 2 Peter Briggeman M61 ( 24:19) 3 Adam Osmond M51 ( 25:40) 4 Tom Walsh M63 ( 32:15) WMDP Western Mass Distance Project ( :00 ) ============================================================ 1 Ivan Cordero M32 ( 18:00) 2 Matt Geanacopoulos M30 ( 19:19) 3 Dana Parrot F49 ( 20:54) 4 Dawn Roberts F46 ( 21:37) SIX03 ( :00 ) ============================================================ 1 Cameron Cook M24 ( 16:38)

WEEK 5

1. GSH Greater Springfield Harriers ( 41:07 3:25:33 6:25) ============================================================ 1 Kent Lemme M52 36:56 2 Matthew Killian M38 39:19 3 Doug Guertin M55 42:57 4 Mike Lescarbeau M48 43:00 5 Ken Clark M56 43:21 6 Dan McNair M44 ( 45:13) 7 Scott Rossi M55 ( 46:23) 8 Rich Clark M64 ( 47:46) 9 Doug Woods M52 ( 48:18) 10 Steve O'Neil M67 ( 48:28) 2. EORC Empire One Running Club ( 41:35 3:27:51 6:21) ============================================================ 1 Jason Beaver M17 38:04 2 Brett Abbott M21 38:33 3 Michael Shea M33 43:11 4 David Abbott M56 43:38 5 Brian Beauvais M34 44:25 6 Joe Nichols M51 ( 45:49) 7 Jim Ryan M66 ( 51:36) 8 Debra Hevey F60 ( 52:00) 9 Pete Campbell M54 ( 53:02) 10 Steve Penna M63 ( 53:48) 3. SMAC Sugarloaf Mountain Athletic C ( 49:39 4:08:12 10:07) ============================================================ 1 Bob Austin M63 46:47 2 Jim Reis M74 47:10 3 Erin Cassidy F47 48:19 4 Leeann Cerpovicz F56 49:02 5 Pete Westover M74 56:54 6 Skip Soper M59 (1:00:46) 7 Carla Halpern F49 (1:02:19) 8 Nancy Mead F54 (1:10:42) 9 Rebecca Gonzalez F28 (1:24:22) WMDP Western Mass Distance Project ( :00 ) ============================================================ 1 Sean Harper M30 ( 38:31) 2 Matt Geanacopoulos M30 ( 39:59) 3 Dawn Roberts F47 ( 46:07) HTC Hartford Track Club ( :00 ) ============================================================ 1 Kevin Tranberg M50 ( 51:51) 2 Peter Briggeman M61 ( 52:17) CMS Central Mass Striders ( :00 ) ============================================================ 1 Vin Garofoli M62 ( 49:26) SS Shenipsit Striders ( :00 ) ============================================================ 1 Tony Bonanno M53 ( 51:25)

WEEK 6

1. GSH Greater Springfield Harriers ( 21:07 1:45:34 3:50) ============================================================ 1 Matthew Killian M38 19:01 2 Doug Guertin M55 20:44 3 Ken Clark M56 21:03 4 Dan McNair M44 21:55 5 Scott Rossi M55 22:51 6 Doug Woods M52 ( 23:33) 7 Dan Laprade M56 ( 23:38) 8 Erika Emerson F47 ( 24:03) 9 Jim Sullivan M53 ( 24:18) 10 Bill Julian M58 ( 24:44) 2. EORC Empire One Running Club ( 21:52 1:49:17 5:29) ============================================================ 1 Brett Abbott M21 18:55 2 Michael Shea M33 20:30 3 Joe Nichols M51 22:06 4 David Abbott M56 23:22 5 Debra Hevey F60 24:24 6 Sarah Bousquet F36 ( 24:34) 7 Naomi Tetherly F43 ( 25:21) 8 Steve Penna M63 ( 26:27) 9 Robert Johnson M40 ( 26:29) 10 Pete Campbell M55 ( 26:53) HTC Hartford Track Club ( :00 ) ============================================================ 1 Peter Briggeman M61 ( 24:03) 2 Kevin Tranberg M50 ( 24:53) SMAC Sugarloaf Mountain Athletic C ( :00 ) ============================================================ 1 Bob Austin M63 ( 26:04) 2 Pete Westover M74 ( 27:46) WMDP Western Mass Distance Project ( :00 ) ============================================================ 1 Matt Geanacopoulos M30 ( 19:17) 2 Dawn Roberts F47 ( 22:26) SS Shenipsit Striders ( :00 ) ============================================================ 1 Tony Bonanno M53 ( 25:15)

WEEK 7

1. GSH Greater Springfield Harriers ( 41:25 3:27:03 4:55) ============================================================ 1 Chris Gould M53 39:01 2 Matthew Killian M38 39:16 3 Robert Hewes M52 41:47 4 Doug Guertin M55 43:03 5 Ken Clark M56 43:56 6 Dan McNair M44 ( 45:06) 7 Ryan Merceri M30 ( 47:24) 8 Scott Rossi M55 ( 47:28) 9 Steve O'Neil M67 ( 49:01) 10 Doug Woods M52 ( 49:15) 2. EORC Empire One Running Club ( 44:55 3:44:35 10:26) ============================================================ 1 Brett Abbott M21 39:36 2 Michael Shea M33 41:58 3 Joe Nichols M51 45:07 4 David Abbott M56 47:52 5 Debra Hevey F60 50:02 6 Brian Beauvais M34 ( 52:49) 7 Joni Beauvais F29 ( 53:22) 8 Pete Campbell M55 ( 53:30) 9 Steve Penna M63 ( 56:21) 10 Robert Johnson M40 ( 56:22) 3. HTC Hartford Track Club ( 53:18 4:26:29 21:04) ============================================================ 1 Phil Roucoulet M46 39:36 2 Peter Briggeman M61 51:30 3 Kevin Tranberg M50 56:05 4 Ben Turner M31 58:38 5 Tom Walsh M63 1:00:40 SMAC Sugarloaf Mountain Athletic C ( :00 ) ============================================================ 1 Leeann Cerpovicz F56 ( 49:26) 2 Pete Westover M74 ( 56:26) 3 Robert Averill M68 (1:17:09) 4 Don Grant M76 (1:44:50) WMDP Western Mass Distance Project ( :00 ) ============================================================ 1 Matt Geanacopoulos M31 ( 39:11) 2 Dawn Roberts F47 ( 47:00) GLIRC Greater Long Island Running ( :00 ) ============================================================ 1 Amy Yencharis F32 ( 58:37)


RUN DATE: 1/13/2019 11:28:09 PM